Nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Občanský spolek Triangl Markvartice se snaží oživit společenské dění v obci.
Ochrana přírody a krajiny
Pořádání a propagace kulturních, turistických a vzdělávacích akcí
Brigády, výlety, turnaje, koncerty
Propagace aktivit spolku (webové stránky, tištěný občasník, okresní tisk)

Triangl Markvartice, z. s.

djObčanský spolek Triangl Markvartice, z. s., má za cíl pořádání akcí pro různé skupiny obyvatel nejen z obce Markvartice. Jedná se předevšímo akce v oblasti ochrany přírody a krajiny, kultury, turistiky a sportovních aktivit.

e-mail: info@triangl-markvartice.cz
Get Adobe Flash player
úterý, 07 listopad 2023 05:28

Turistický výlet na Kutnohorsko

Napsal(a) 

Koncem září již několik let pořádáme pro veřejnost turistické výlety po zajímavých oblastech místech. Letos jsme v Den české státnosti vyrazili na Kutnohorsko, které nenabízí jen všeobecně známé centrum města Kutná Hora, jenž je právem zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví Unesco. V rámci jednodenního výletu jsme stihli navštívit také některá z řady turisticky zajímavých míst v okolí. Vzhledem ke vzdálenosti a nabitému programu jsme vyrazili od budovy OÚ již v 6:45 h, tedy ještě pár minut před východem Slunce. První zastávkou byl zámek Kačina, který je skutečnou klasicistní perlou. Zámek s rozsáhlým parkem v anglickém stylu nechali vybudovat v 18. st. zástupci starého českého šlechtického rodu Chotků. Po občerstvení v zámecké kavárně a prohlídce parku jsme popojeli ke Kostelu sv. Jakuba v obci Jakub. Jedná se o stavbu ze 12. století, která nemá v Čechách obdoby. Svěcení kostela se podle dobových pramenů účastnil tehdejší český král Vladislav II. s královnou Juditou. Stavba je pozoruhodná zvláště nejrozsáhlejším zachovalým souborem románské plastiky v Čechách a patrně nejstarším zobrazením českých zemských patronů. Poté jsme se opět jen o pár kilometrů přesunuli k rozhledně Havířská Bouda na vrcholu Kaňk. Zajímavostí této stavby je možnost využít výtah a ve vyhlídkové časti se občerstvit v kavárně. Když jsme se z rozhledny pokochali panoramaty v okolí Kutné Hory, začali jsme s prohlídkami objektů s mezinárodním věhlasem. Nejprve jsme si v Sedlci prohlédli Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, která je první stavbou katedrálního typu na území Čech a Moravy. Na její podobě se významně podílel proslulý Jan Blažej Santini - Aichel. Pěšky jsme se přesuli k nedaleké Kostnici, která je podzemní kaplí hřbitovního Kostela Všech svatých. Po morové ráně r. 1318 zde bylo pochováno na 30.000 zesnulých, dalších 10.000 mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. 

Po obědě v restauraci Dačický, pojmenované podle nejslavnějšího kutnohorského rodáka Mikuláše Dačického z Heslova (narodil se ve vedlejším domě), jsme vyrazili kolem barokní Jezuitské koleje k hlavní dominantě města, kterou je monumentální Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v středních Čechách. Po společné prohlídce jsme měli individuální rozchod, který každý trávil dle vlastního uvážení. Někdo se snažil navštívit ještě aspoň nějakou další pamětihodnost (Vlašský dvůr, kostel sv. Jakuba Staršího), jiní jen tak courali uličkami historického centra nebo využili některou z bohatých nabídek na občerstvení. Domů jsme se vrátili téměř hodinu po západu Slunce. Věkový rozptyl účastníků byl 9 - 83 let, všichni putování zvládli - sice unavení z náročného dne, ale zároveň spokojení s tím, kolik zajímavých míst jsme za pouhý den viděli. Protože v obecním Zpravodaji byly fotografie z výletu minimalizovány, můžete si výběr prohlédnout v naší fotogalerii. Velké poděkování patří předsedovi Radkovi, který nám výlety plánuje a celý den provází.

 

 

Přečteno: 23 x

BUĎ FANOUŠEK

KALENDÁŘ AKCÍ

prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

CO NÁS ČEKÁ

Žádné události

PANORAMA

streetview_markvartice