Nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Občanský spolek Triangl Markvartice se snaží oživit společenské dění v obci.
Ochrana přírody a krajiny
Pořádání a propagace kulturních, turistických a vzdělávacích akcí
Brigády, výlety, turnaje, koncerty
Propagace aktivit spolku (webové stránky, tištěný občasník, okresní tisk)

Triangl Markvartice, z. s.

djObčanský spolek Triangl Markvartice, z. s., má za cíl pořádání akcí pro různé skupiny obyvatel nejen z obce Markvartice. Jedná se předevšímo akce v oblasti ochrany přírody a krajiny, kultury, turistiky a sportovních aktivit.

e-mail: info@triangl-markvartice.cz
Get Adobe Flash player
triangl - TRIANGL MARKVARTICE z.s.
triangl

triangl

pondělí, 10 prosinec 2018 17:58

Adventní koncert v kostele sv. Martina 2018

V neděli 9. prosince jsme uspořádali již popáté adventní koncert v kostele sv.Martina. V letech 2014-2016 se koncerty uskutečnily v ještě nedokončených prostorách a proběhly v trochu komornějším duchu - zpěvák doprovázen klávesistou. Každé z jejich tří vystoupení bylo příjemným zpestřením předvánočního období. V minulém roce jsme do zrekonstruovaného kostela pozvali Kytlický chrámový sbor, jehož vystoupení zanechalo ve všech přítomných hluboký dojem. Letos jsme pozvali ústecké pěvecké sdružení Bel Canto (= krásný zpěv) vedené prof. Janou Scholzeovou, která v minulosti působila i na místní ZŠ. Tímto pěveckým sdružení během let prošlo i mnoho lidí, kteří se posléze věnovali zpěvu profesionálně. První tři písně zazněly z kůru za doprovodu varhan, další již sólistky (+ jeden zpěvák) souboru zazpívaly za doprovodu klavíru v přední části kostela před lavicemi. Celkem zaznělo více než dvacet v češtině z nejrůznějších částí Evropy (např. i dánská, lucemburská, německá, francouzská, španělská, portugalská, maltská,...). Koncert zakončila série českých koled. Po devadesáti minutách úžasné hudby odcházeli návštěvníci sice promrzlí, ale zato plni dojmů z mimořádného hudebního zážitku. Rozehřát a posílit se všichni vystupující i diváci mohli na faře, kde bylo připraveno pohoštění - horké, slané i sladké. Vstupné na koncert bylo stejně jako v minulých letech dobrovolné. Výtěžek letos věnujeme Nadaci Dobrý Anděl, která podporuje rodiny, jež se dostaly do finanční tísně po propuknutí onkologického nebo jiného závažného onemocnění u některého z členů rodiny. 

 

 
 
 
pondělí, 19 listopad 2018 12:49

Adventní pěvecký koncert v kostele sv. Martina

CELÝ PROGRAM NAJDETE V ČLÁNKU (pro rozkliknutí názvu článku)

sobota, 10 listopad 2018 18:22

Brigáda - dřevo, lavičky, směrovník

V sobotu 3. listopadu jsme vyrazili ve dvou skupinách na poslední brigádu v tomto kalendářním roce. Velká skupina 17 brigádníků pracovala ve Vysokém lese - vytěžili jsme několik označených stromů, které jsme následně rozřezali na menší špalky, z nichž jsme část rovnou i rozštípali. Většinu dřeva jsme narovnali pod nový přístřešek, naštípané dřevo a menší špalky jsme srovnali v hlavním přístřešku. Následně jsme zpracovali i větve. V příjemném počasí práce ubíhala celkem rychle. Menší skupinka (Honzové a Jindra) současně instalovala u přístupových cest dvě lavičky a nový dřevěný směrovník, jejichž výrobě věnoval Honza st. během října více než 30 hodin usilovné práce. Lavičky jsou v zemi zabetonované, tak snad tentokrát na svém místě vydrží podstatně déle než jejich předchůdkyně u cesty pod sedlem, kterou neznámý poberta vloni odvezl. Zvláštní poděkování patří skupince brigádníků, kteří nám ochotně přijeli pomoct až z Dobkovic.

 

neděle, 04 listopad 2018 14:11

Brigády ve stromořadí na Olešku

V létě bylo nutné několik stromů přesadit podél opačné strany nově budované obecní cesty z Markvartic na Olešku. Bohužel bagrista se s tím příliš "nemazlil" a následné dlouhodobé extrémní suché počasí dokonalo zkázu přesazených stromů. Proto jsme v posledním říjnovém týdnu přistoupili k náhradní výsadbě. Kromě sedmi uschlých stromků bylo několik dalších poničeno "neznámým" vandalem. Současně jsme se také u chatové osady rozhodli nahradit stromy, které pomrzly v loňském květnu. V tomto úseku jsme místo ovocných stromků zvolili jeřabiny. V úterý Jarmila, Marcela, Honza, Jindra a Karel udělali přípravné práce - smíchali hlínu s kompostem, zlikvidovali uschlé a poškozené stromky, v tvrdé vyschlé půdě obnovili díry pro novou výsadbu, demontovali staré podpěry a popruhy a připravili materiál (kůly, rozpěrky, pásky, vruty). Díky kvalitní přípravě a velkému pracovnímu nasazení dvanácti brigádníků probíhala sobotní výsadba 23 stromků hladce. Kromě sázení stromků brigádníci stihli také prořezat náletové dřeviny, které "utiskovaly" některé stromky. Při zpáteční cestě naši brigádníci v krátkém úseku od stromořadí až po hlavní silnici 1/13 nasbírali plnou kárku nejrůznějšího odpadu - petky, igelity,...

středa, 03 říjen 2018 12:22

Napsali nám ...

Výlet  s TRIANGLEM

Je sobota 29. září 2018 a v 7:45 h vyrážíme od OÚ Markvartice. Cesta je příjemná, sluníčko nás provází celým dnem. První zastávka je v obci Heřmanice v okr. Liberec. Pěšky po asi 500 metrech přicházíme k nové dřevěné rozhledně, která má tvar "okurky" a stojí na mírném návrší u trojzemí  Česko - Polsko - SRN. Stavbu z modřínového dřeva s dvojím schodištěm nechala vybudovat malá obec Heřmanice (263 obyvatel) v roce 2012 díky dotaci, kterou místní zastupitelé získali z dotace EU (3,6 mil. Kč). Z rozhledny vidíme Jizerské a Lužické hory, Žitavskou pánev, část Heřmanic a Dětřichovic i elektrárnu Turów v Polsku. Nádherná viditelnost! Pokračujeme BUSem do Frýdlantu na prohlídku zámku. Frýdlant v Čechách leží severně od Liberce ve Frýdlantském výběžku. Protéká jím řeka Smědá. Žije zde 7500 obyvatel. Město vzniklo kolem stejnojmenného hradu a zámku Frýdlant, který byl založen ve 13. století. Prohlídka byla zajímavá, příjemná průvodkyně i vybavení nemělo chybu. Společné foto a už všem kručí v břiše, takže hurá na oběd do stylové hospůdky "U Wéwody fridlantského", které se nachází v samotném centru města. Oběd výborný - řízky s bramborem, rozlítaní ptáci s rýží i vrabec s knedlíkem a zelím, k tomu pivečko, kávička se štrůdlem, mňam, mňam ... Krátká prohlídka hlavního náměstí TGM s monumentální radnicí a už spěcháme do autobusu a pokračujeme přes Polsko do Görlitz. Görlitz, česky Zhořelec, hornolužickosrbsky Zhorjelc, polsky Zgorzelec  je město v saské Horní Lužici, které je nejvýchodnějším městem Německa. Oba státy rozděluje řeka Nysa. V Görlitz žije 56000 obyvatel. Město je označováno za nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v Německu, kde se snoubí styly gotika, renesance a baroko. Prochází zde 15. poledník - ukazatel středoevropského času. Naše procházka začala lesoparkem a následně ulicemi kolem synagogy, Mikulášské věže,  kulaté široké bašty Kaisertrutz, v její blízkosti se vypíná úzká vysoká věž Reichenbašská a Humboldtův dům, fontána Dívka s mušlí , dále kolem sochy 1. primátora města Ludwiga Demianiho k evangelickému kostelu sv. Petra a Pavla k mostu pro pěší, po kterém lze dojít do Polska. Podél řeky Nysy. V 17 hodin usedáme do BUSu a jedeme kolem zatopeného hnědouhelného dolu - Berzdorfer See, který dnes slouží k rekreaci, je asi 4x větší než Máchovo jezero. Důl byl napouštěn cca 10 let z řeky Nysy 1 km dlouhým potrubím o průměru 1,6 m. Krátká zastávka u kolesového velkorypadla, kterým se odstraňovala skrývka - výkon cca 4000 m3 zeminy za hodinu.

A pokračujeme ke klášteru Marienthal, který leží mezi Žitavou a Zhořelcem. Byl založen v r. 1234 českou královnou Konhutou Štaufskou za odpory jejího manžela krále Václava I. Je to nejstarší cisterciánský klášter v Německu. Celý komplex staveb má nové fasády, prostranství upraveno, nádhera. Je zde možnost i ubytování v 1 - 4 lůžkových pokojích.

Odjíždíme již za soumraku s myšlenkou, že se ještě krátce zastavíme v Žitavě, ale cestou se porouchal BUS - uvolnil se výfuk. Nezbývalo než zastavit a řidič s pomocí některých mužů opravovali téměř 2 hodiny. Domů jsme dorazili před 22. hod., někteří ještě v "Óčku" zhodnotili celodenní výlet.

Zdraví Marie Tojmarová

úterý, 02 říjen 2018 07:09

Podzimní výšlap na Triangl

V neděli 7. 10. 2018 pořádáme společný výšlap na Triangl. Sraz ve 13 hodin u dřevěného rozcestníku u Kopeckých. Ohniště zajistíme, dobroty na opečení s sebou. Žádáme majitele výherních VIP poukázek z Masopustní zábavy, aby potvrdili (či vyvrátili) svou účast. Zveme širokou veřejnost.

pondělí, 17 září 2018 14:17

Udržujte pořádek na Trianglu

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří v minulých týdnech navštívili Triangl, že dodržovali v extrémním suchém počasí zákaz rozdělávání ohně. Současně žádáme všechny návštěvníky, aby zde i na přístupných cestách dodržovali pořádek.

1. Skleněné láhve po zkonzumování jejich obsahu odnášejte zpět, odkud jste je přinesli - zatěžují odpadkové pytle, které se pak trhají.

2. Petky a hliníkové plechovky sešlapávejte - ušetříte dost místa v odpadkových koších.

3. Na vaši biologickou potřebu se těší nedaleká kadibudka. 

4. Za vaše postřehy a obrázky v návštěvní knize jsme rádi, návštěvní kniha ale není určena k nicneříkajícím celostránkovým malůvkám.

Děkujeme za pochopení. 

úterý, 07 srpen 2018 09:16

Cyklotrasa přes Markvartice

Přes Markvartice jezdí v posledních letech podél Bystré velké množství cyklistů. Z obce Veselé až do Benešova nad Ploučnicí je možné s výjimkou krátkého úseku na rozhraní Horních a Dolních Habartic projet mimo hlavní silnici po kvalitních místních komunikacích, z nichž většina byla zrekonstruována po povodních v letech 2009-2010. Velkou výhodou této nenáročné trasy vedoucí hezkými zákoutími je především to, že vede mi frekventovanou silnici a tudíž je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na některých místech mívají cyklisté problém s orientací, jak dále pokračovat. Proto jsme se rozhodli usnadnit průjezd vesnicí a vytipovali jsme místa, kde pro neznalé není vždy jasné, jak pokračovat. Původně jsme chtěli dělat značky svépomocí, ale po dohodě s panem starostou jsme se rozhodli pro profesionální zajištění značení, které za naší asistence provedli pracovníci firmy WALI CZ. Chceme oslovit také starosty Horních a Dolních Habartic, aby navázali na naše značení i ve svých vesnicích a průjezd z Veselé do Benešova byl kompletně vyznačen.

Součástí této trasy je i můstek přes Bystrou u Sajdlů. Dlouhou dobu bylo toto místo díky malé šířce pro cyklisty poměrně nebezpečné. V současné době zajišťuje Jindra se svými pomocníky rekonstrukci a rozšíření můstku. Obě zmíněné akce financuje obec Markvartice.  

středa, 01 srpen 2018 07:03

Červencové brigády

Červenec je pro většinu lidí synonymem dovolených. Naši členové v tomto období každoročně absolvují desítky brigádnických hodin. Nejinak tomu bylo i letos. Střídavě jsme pracovali na dvou akcích - úpravy okolí hřiště na pétanque a stavba přístřešku na dřevo na Trianglu. Polírem obou akcí byl Jindra. Na hřišti nejprve stavební firma dokončila zídku, která zde dlouhé roky chyběla. Následně ještě tato firma usadila obrubníky podél hřiště souběžně s cestou. Poté, co jsme zde instalovali bytelné zábradlí, rozvezli jsme zeminu mezi obrubníky a hřiště. Nyní ještě zbývá dokončit finální povrchovou úpravu tohoto prostoru. 
Přemístěním jednoho ze cvičebních strojů jsme získali vhodný prostor pro instalaci venkovních ruských kuželek. Jindra vyrobil kovovou bednu, ve které jsou uloženy kuželky a jedna sada na pétanque. Na zeď kabin jsme připevnili pravidla obou her a bezpečnostní pokyny pro využívání posilovacích strojů (původní ceduli někdo zničil). K většímu pohodlí návštěvníků jsme zde instalovali ještě dva stoly s opracovanými špalky na posezení. Finanční náklady hradila obec.
Na Trianglu jsme instalovali ke stávajícímu přístřešku ještě jeden menší, který bude sloužit ke skladovaní dřeva. Prosíme návštěvníky, aby námi připravené dřevo používali pouze k opékání pochutin či k uvaření horké vody nebo např. polévky. Uskladněné dřevo není určeno k několikadennímu pálení. Navíc v současném extrémním počasí dodržujte zákaz rozdělávání ohně
Kromě výše uvedených činností ještě Honza současně vyrobil dvě bytelné lavičky, které budeme instalovat na červeném turistickém okruhu.
pondělí, 23 červenec 2018 14:40

Upozornění návštěvníkům Trianglu

Vlivem dlouhotrvajícího sucha vzrostlo nebezpečí požárů, prosíme, abyste v těchto dnech nerozdělávali na Trianglu oheň a neodhazovali nedopalky cigaret. Předejdeme tak velkým škodám, které by v případě požáru mohly v tomto suchém období způsobit. Děkujeme za pochopení.

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 14

BUĎ FANOUŠEK

KALENDÁŘ AKCÍ

prosinec 2018
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

CO NÁS ČEKÁ

24.12.- pondělí - [15:00 - 17:00]
Vánoční zpívání u kaple
31.12.- pondělí - [13:00 - 18:00]
Silvestrovský výšlap na Triangl
02.03.- sobota - [20:00 - 23:59]
Masopustní zábava

PANORAMA

streetview_markvartice