Nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Občanský spolek Triangl Markvartice se snaží oživit společenské dění v obci.
Ochrana přírody a krajiny
Pořádání a propagace kulturních, turistických a vzdělávacích akcí
Brigády, výlety, turnaje, koncerty
Propagace aktivit spolku (webové stránky, tištěný občasník, okresní tisk)

Triangl Markvartice, z. s.

djObčanský spolek Triangl Markvartice, z. s., má za cíl pořádání akcí pro různé skupiny obyvatel nejen z obce Markvartice. Jedná se předevšímo akce v oblasti ochrany přírody a krajiny, kultury, turistiky a sportovních aktivit.

e-mail: info@triangl-markvartice.cz
Get Adobe Flash player
triangl - TRIANGL MARKVARTICE z.s.
triangl

triangl

pátek, 08 únor 2019 15:51

Masopustní veselice

Na sobotu 2. března připravujeme již popáté Masopustní veselici, kterou zahájí průvod masek za doprovodu masopustní kapely. Letos v nové choreografii. Typické masopustní pochutiny (masné i sladké) budou opět připraveny ve dvou stáncích. Pro zájemce bude připravena i tombola s hodnotnými cenami. Z důvodu dostatečného pohodlí přítomných nebudeme ani letos prodávat více lístků, než je kapacita sálu. Proto je nutné v případě zájmu co nejdříve kontaktovat kohokoliv z členů Trianglu nebo se domluvit přímo na tel. 604 210 287 s p. Hodboděm a lístky si u něj vyzvednout v předprodeji. Začínáme ve 20 hodin a bude hrát kapela Garance.

 

pátek, 25 leden 2019 06:43

Návštěvní kniha

 

Abychom měli přehled, odkud jsou turisté, kteří navštívili vrcholovou plošinu ve Vysokém lese, umístili jsme zde koncem prosince 2015 návštěvní knihu. Přesně o silvestrovském výšlapu 2018 jsme ji uzavřeli posledním zápisem. V polovině ledna 2019 jsme tedy do vrcholového přístřešku umístili druhou návštěvní knihu. Průběžně jsme při listování zjišťovali, jak se zde turistům líbí a odkud k nám přijeli. Za tři roky navštívili toto místo turisté nejen ze všech obcí v blízkém okolí mezi Benešovem nad Ploučnicí a Českou Kamenicí, mezi Srbskou Kamenicí a Žandovem, ale např. i z Děčína, Kamenického Šenova, Žandova, Dobkovic, Nového Boru, České Lípy, Varnsdorfu, Teplic, Ústí nad Labem, Nymburku, Prahy, Chebu, Českého Těšína, Ostravy a Zlína. Jsme rádi, že si cestu na vrchol našly zástupci nejrůznějších věkových kategorií - od několikaměsíčních kojenců, přes předškoláky z markvartické a bukovinské MŠ až po seniory. Nejstarším byl podle zápisu 82-letý turista. Některé děti se díky svým maminkám dostaly na Triangl dokonce pár týdnů před svým narozením. Kromě domácích sem zavítali i turisté z SRN, USA, Austrálie a Nového Zélandu. Velmi nás těší kladné ohlasy návštěvníků, kteří byli vesměs nadšeni nejen krásnými výhledy, ale i vybudovaným zázemím a pořádkem v oblasti vrcholové plošiny. Naše vesnice se díky této lokalitě dostává do kladného povědomí řady lidí, kteří ještě před pár měsíci netušili, jak krásná oblast se v okolí Markvartic nachází.

čtvrtek, 10 leden 2019 10:39

Národní park České Švýcarsko

Ve středu 6. února pořádáme na sále OÚ od 18 hodin přednášku o blízké překrásné oblasti Českého Švýcarska. Václav Sojka provede přítomné oblastmi více i méně známými. Přednáška bude doplněna promítáním fotografií.
Zveme širokou veřejnost, vstupné dobrovolné.
pondělí, 17 prosinec 2018 12:29

Konec roku 2018 s Trianglem

Již několik let pořádáme koncem roku dvě tradiční akce. První je Vánoční zpívání - na štědrovečerní odpoledne od 15 hodin v kapličce u Švihnosů. Poslední den v roce se trochu protáhneme a odpočineme od vánočního přejídání na Silvestrovském výšlapu ve 13 hodin vyrážíme od dřevěného rozcestníku (křižovatka u Kopeckých) na Triangl, kde se společně rozloučíme se starým rokem - ohniště zajištěno, dobroty na opečení a přípitek s sebou. Na obě akce zveme širokou veřejnost.

pondělí, 10 prosinec 2018 17:58

Adventní koncert v kostele sv. Martina 2018

V neděli 9. prosince jsme uspořádali již popáté adventní koncert v kostele sv.Martina. V letech 2014-2016 se koncerty uskutečnily v ještě nedokončených prostorách a proběhly v trochu komornějším duchu - zpěvák doprovázen klávesistou. Každé z jejich tří vystoupení bylo příjemným zpestřením předvánočního období. V minulém roce jsme do zrekonstruovaného kostela pozvali Kytlický chrámový sbor, jehož vystoupení zanechalo ve všech přítomných hluboký dojem. Letos jsme pozvali ústecké pěvecké sdružení Bel Canto (= krásný zpěv) vedené prof. Janou Scholzeovou, která v minulosti působila i na místní ZŠ. Tímto pěveckým sdružení během let prošlo i mnoho lidí, kteří se posléze věnovali zpěvu profesionálně. První tři písně zazněly z kůru za doprovodu varhan, další již sólistky (+ jeden zpěvák) souboru zazpívaly za doprovodu klavíru v přední části kostela před lavicemi. Celkem zaznělo více než dvacet v češtině z nejrůznějších částí Evropy (např. i dánská, lucemburská, německá, francouzská, španělská, portugalská, maltská,...). Koncert zakončila série českých koled. Po devadesáti minutách úžasné hudby odcházeli návštěvníci sice promrzlí, ale zato plni dojmů z mimořádného hudebního zážitku. Rozehřát a posílit se všichni vystupující i diváci mohli na faře, kde bylo připraveno pohoštění - horké, slané i sladké. Vstupné na koncert bylo stejně jako v minulých letech dobrovolné. Výtěžek letos věnujeme Nadaci Dobrý Anděl, která podporuje rodiny, jež se dostaly do finanční tísně po propuknutí onkologického nebo jiného závažného onemocnění u některého z členů rodiny. 

 

 
 
 
pondělí, 19 listopad 2018 12:49

Adventní pěvecký koncert v kostele sv. Martina

CELÝ PROGRAM NAJDETE V ČLÁNKU (pro rozkliknutí názvu článku)

sobota, 10 listopad 2018 18:22

Brigáda - dřevo, lavičky, směrovník

V sobotu 3. listopadu jsme vyrazili ve dvou skupinách na poslední brigádu v tomto kalendářním roce. Velká skupina 17 brigádníků pracovala ve Vysokém lese - vytěžili jsme několik označených stromů, které jsme následně rozřezali na menší špalky, z nichž jsme část rovnou i rozštípali. Většinu dřeva jsme narovnali pod nový přístřešek, naštípané dřevo a menší špalky jsme srovnali v hlavním přístřešku. Následně jsme zpracovali i větve. V příjemném počasí práce ubíhala celkem rychle. Menší skupinka (Honzové a Jindra) současně instalovala u přístupových cest dvě lavičky a nový dřevěný směrovník, jejichž výrobě věnoval Honza st. během října více než 30 hodin usilovné práce. Lavičky jsou v zemi zabetonované, tak snad tentokrát na svém místě vydrží podstatně déle než jejich předchůdkyně u cesty pod sedlem, kterou neznámý poberta vloni odvezl. Zvláštní poděkování patří skupince brigádníků, kteří nám ochotně přijeli pomoct až z Dobkovic.

 

neděle, 04 listopad 2018 14:11

Brigády ve stromořadí na Olešku

V létě bylo nutné několik stromů přesadit podél opačné strany nově budované obecní cesty z Markvartic na Olešku. Bohužel bagrista se s tím příliš "nemazlil" a následné dlouhodobé extrémní suché počasí dokonalo zkázu přesazených stromů. Proto jsme v posledním říjnovém týdnu přistoupili k náhradní výsadbě. Kromě sedmi uschlých stromků bylo několik dalších poničeno "neznámým" vandalem. Současně jsme se také u chatové osady rozhodli nahradit stromy, které pomrzly v loňském květnu. V tomto úseku jsme místo ovocných stromků zvolili jeřabiny. V úterý Jarmila, Marcela, Honza, Jindra a Karel udělali přípravné práce - smíchali hlínu s kompostem, zlikvidovali uschlé a poškozené stromky, v tvrdé vyschlé půdě obnovili díry pro novou výsadbu, demontovali staré podpěry a popruhy a připravili materiál (kůly, rozpěrky, pásky, vruty). Díky kvalitní přípravě a velkému pracovnímu nasazení dvanácti brigádníků probíhala sobotní výsadba 23 stromků hladce. Kromě sázení stromků brigádníci stihli také prořezat náletové dřeviny, které "utiskovaly" některé stromky. Při zpáteční cestě naši brigádníci v krátkém úseku od stromořadí až po hlavní silnici 1/13 nasbírali plnou kárku nejrůznějšího odpadu - petky, igelity,...

středa, 03 říjen 2018 12:22

Napsali nám ...

Výlet  s TRIANGLEM

Je sobota 29. září 2018 a v 7:45 h vyrážíme od OÚ Markvartice. Cesta je příjemná, sluníčko nás provází celým dnem. První zastávka je v obci Heřmanice v okr. Liberec. Pěšky po asi 500 metrech přicházíme k nové dřevěné rozhledně, která má tvar "okurky" a stojí na mírném návrší u trojzemí  Česko - Polsko - SRN. Stavbu z modřínového dřeva s dvojím schodištěm nechala vybudovat malá obec Heřmanice (263 obyvatel) v roce 2012 díky dotaci, kterou místní zastupitelé získali z dotace EU (3,6 mil. Kč). Z rozhledny vidíme Jizerské a Lužické hory, Žitavskou pánev, část Heřmanic a Dětřichovic i elektrárnu Turów v Polsku. Nádherná viditelnost! Pokračujeme BUSem do Frýdlantu na prohlídku zámku. Frýdlant v Čechách leží severně od Liberce ve Frýdlantském výběžku. Protéká jím řeka Smědá. Žije zde 7500 obyvatel. Město vzniklo kolem stejnojmenného hradu a zámku Frýdlant, který byl založen ve 13. století. Prohlídka byla zajímavá, příjemná průvodkyně i vybavení nemělo chybu. Společné foto a už všem kručí v břiše, takže hurá na oběd do stylové hospůdky "U Wéwody fridlantského", které se nachází v samotném centru města. Oběd výborný - řízky s bramborem, rozlítaní ptáci s rýží i vrabec s knedlíkem a zelím, k tomu pivečko, kávička se štrůdlem, mňam, mňam ... Krátká prohlídka hlavního náměstí TGM s monumentální radnicí a už spěcháme do autobusu a pokračujeme přes Polsko do Görlitz. Görlitz, česky Zhořelec, hornolužickosrbsky Zhorjelc, polsky Zgorzelec  je město v saské Horní Lužici, které je nejvýchodnějším městem Německa. Oba státy rozděluje řeka Nysa. V Görlitz žije 56000 obyvatel. Město je označováno za nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v Německu, kde se snoubí styly gotika, renesance a baroko. Prochází zde 15. poledník - ukazatel středoevropského času. Naše procházka začala lesoparkem a následně ulicemi kolem synagogy, Mikulášské věže,  kulaté široké bašty Kaisertrutz, v její blízkosti se vypíná úzká vysoká věž Reichenbašská a Humboldtův dům, fontána Dívka s mušlí , dále kolem sochy 1. primátora města Ludwiga Demianiho k evangelickému kostelu sv. Petra a Pavla k mostu pro pěší, po kterém lze dojít do Polska. Podél řeky Nysy. V 17 hodin usedáme do BUSu a jedeme kolem zatopeného hnědouhelného dolu - Berzdorfer See, který dnes slouží k rekreaci, je asi 4x větší než Máchovo jezero. Důl byl napouštěn cca 10 let z řeky Nysy 1 km dlouhým potrubím o průměru 1,6 m. Krátká zastávka u kolesového velkorypadla, kterým se odstraňovala skrývka - výkon cca 4000 m3 zeminy za hodinu.

A pokračujeme ke klášteru Marienthal, který leží mezi Žitavou a Zhořelcem. Byl založen v r. 1234 českou královnou Konhutou Štaufskou za odpory jejího manžela krále Václava I. Je to nejstarší cisterciánský klášter v Německu. Celý komplex staveb má nové fasády, prostranství upraveno, nádhera. Je zde možnost i ubytování v 1 - 4 lůžkových pokojích.

Odjíždíme již za soumraku s myšlenkou, že se ještě krátce zastavíme v Žitavě, ale cestou se porouchal BUS - uvolnil se výfuk. Nezbývalo než zastavit a řidič s pomocí některých mužů opravovali téměř 2 hodiny. Domů jsme dorazili před 22. hod., někteří ještě v "Óčku" zhodnotili celodenní výlet.

Zdraví Marie Tojmarová

úterý, 02 říjen 2018 07:09

Podzimní výšlap na Triangl

V neděli 7. 10. 2018 pořádáme společný výšlap na Triangl. Sraz ve 13 hodin u dřevěného rozcestníku u Kopeckých. Ohniště zajistíme, dobroty na opečení s sebou. Žádáme majitele výherních VIP poukázek z Masopustní zábavy, aby potvrdili (či vyvrátili) svou účast. Zveme širokou veřejnost.

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 14

BUĎ FANOUŠEK

KALENDÁŘ AKCÍ

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

CO NÁS ČEKÁ

02.03.- sobota - [20:00 - 23:59]
Masopustní zábava
22.04.- pondělí - [13:00 - 17:00]
Velikonoční výšlap

PANORAMA

streetview_markvartice